HAYIRSEVERLERİMİZ
 
 
     Halkımızın ihtiyaç duyduğu önemli hizmetlere bir an evvel kavuşması için kazancından ve mallarından harcayarak Narlıderemize büyük eserler kazandıran hayırseverlerimizi minnet ve şükranla anıyoruz. 
 
      Ölenlere Allahtan rahmet, yaşayanlara sağlık ve sıhhat dolu hayırlı güzel bir ömür diliyoruz.
 
 
 
 
 
MEHMET SEYFİ ERALTAY ANADOLU LİSESİ
 
 
 
HAYIRSEVER
Mehmet Seyfi ERALTAY
YAPILDIĞI YIL
1963
ADRES
Mithatpaşa cad.No102/A Yenikale Mahallesi Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Balık ticareti yapan başarılı iş adamı Mehmet Seyfi Eraltay 1963 yılında Türk Mili Eğitimine  önemli hizmet yapacak bir okul bırakarak 1969 yılında vefat etmiştir. Günümüzde 24 derslik 500 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir. Hayırsever farklı yapımlara da katkıda bulunmuştur. Narlıdere'nin 1993 yılında ilçe olmasıyla Mehmet Seyfi Eraltay Lisesinin bir bölümü uzun bir süre Kaymakamlık binası olarak kullanılmıştır.
 
 
 
ŞEHİTLİK CAMİİ
 
 
 
 
 
     
HAYIRSEVER
Kaşif AYDIN     
YAPILDIĞI YIL
1975
ADRES
Mithatpaşa Caddesi No: 338 Narlıdere
HAYIRSEVER VE CAMİ HAKKINDA BİLGİLER
Arsası hayırsever Kaşif AYDIN tarafından bağışlanmıştır. Mülkiyeti Camii Derneğine aittir. 1975 yılında yapılmış, aynı yıl hizmete açılmıştır. Narlıdere otoban çıkışında göz alıcı bir konuma sahiptir. Aynı zamanda yapımında da maddi manevi büyük katkıları olmuştur. Camide İmam-hatip ve Müezzin Kayyım olmak üzere iki görevli vardır.
 
 
 
 
 
 
        MUSTAFA ŞIK İLKÖĞRETİM OKULU
 
 
 
 
 
 
HAYIRSEVER
Mustafa ŞIK
YAPILDIĞI YIL
1994
ADRES
Huzur Mahallesi İlhan Selçuk Sokak No/4 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
3 Mart 1919’da Girit’te dünyaya gelmiştir. Mustafa Şık, 4 yaşında Türkiye’ye gelip İzmir’e yerleşmiş fakir bir ailenin çocuğudur. İzmir Kars İlköğretim Okulu’na kayıt yaptırıp okul idaresinin desteğiyle okulunu bitirmiştir. Başarılı bir iş hayatının ardından İzmir Kemeraltı’nda ayakkabı mağazası açmıştır.  Ayrıca ayakkabı ve çanta sanatları yarışmasında 2 altın madalya, iki gümüş kupa kazanmıştır. Bununla beraber İtalya’da ayakkabı fuarında birincilik kazanmıştır. Rumca bilen Sayın Şık, evli ve 3 çocuk babasıdır. Ağustos 2018’de 100 yaşında vefat etti.
 
 
 
RASİM ÖNEL MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
 
 
 
HAYIRSEVER
Aslan ÖNEL
YAPILDIĞI YIL
1996
ADRES
Huzur Mah. Yapıcılar Sk. N:7 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Aslan ÖNEL, 1994 yılında vefat eden Cumhuriyet Savcısı babası Rasim ÖNEL adına 1996 yılında yaptırdığı okul, günümüzde 20 derslik 412 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
     UĞURLU CAMİİ
 
 
 
 
 
HAYIRSEVER
Şahin UĞURLU 
YAPILDIĞI YIL
1998
ADRES
Huzur Mahallesi Serçe Sokak No: 11 Narlıdere
HAYIRSEVER VE CAMİ  BİLGİLERİ
Mülkiyeti Narlıdere Belediyesine kullanım hakkı Türkiye Diyanet Vakfına aittir. 1998 yılında Şahin UĞURLU tarafından yaptırılmış ve aynı yıl hizmete açılmıştır. Camide İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım olmak üzere iki görevli kadrosu vardır.
 
 
 
 
 
İHSAN ÇELİKTEN ORTAOKULU
 
 
 
HAYIRSEVER
İhsan ÇELİKTEN
YAPILDIĞI YIL
1999
ADRES
Narlı Mah. Metin Oktay Sk. N:19 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Tüm hayatını eğitime adayan İhsan ÇELİKTEN’in 1999 yılında yaptırdığı okulda günümüzde 15 derslik ve 177 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
 
DİDEM IŞIKLI İLKOKULU VE ORTAOKULU
 
 
 
HAYIRSEVER
Mehmet Metin IŞIKLI
YAPILDIĞI YIL
2002
ADRES
Limanreis Mah.Cengiz Topel Cad. N:65 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Kemeraltı Çarşısının tanınmış esnaflarından Çarık Kundura’nın sahibi ve ayakkabı ithalat ve ihracatçısı Mehmet Metin Işıklı tarafından genç yaşta elim bir kaza sonucu kaybettiği kızı Didem Işıklı anısına bağışladığı arsaya Okulumuz  01.07.2002  tarihinde  inşa edilmiştir. Günümüzde 11 derslik ve 267 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
SIDIKA AKDEMİR BİLİM VE SANAT MERKEZİ 
 
 
HAYIRSEVER
Ali AKDEMİR
BAĞIŞLANDIĞI YIL
2002
ADRES
Limanreis Mah. Aydın Sk. N:2 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Sıdıka AKDEMİR, mahalle çocuklarının okula gitmek için soğuk kış günlerinde otobüs bekleme sıkıntılarının, ilçemizde bir okulun varlığı ile son bulacağını düşünürdü. 1986 yılında vefatından sonra eşi Ali AKDEMİR yaşadıkları evi Milli Eğitime bağışlamıştır. Günümüzde 550 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
HASAN İÇYER İLKOKULU VE ORTAOKULU
 
 
HAYIRSEVER
Ali Taner İÇYER, H. Tülin TUNÇ, Berat AYDOĞDU
YAPILDIĞI YIL
2004
ADRES
2. İnönü Mah. Özkarakaya Cad. Muzaffer Sk. N:10 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
2000 yılında hayatını kaybetmiş Hasan İÇYER’in çocukları Ali Taner İçyer , H. Tülin Tunç ve Berat Aydoğdu tarafından 2004 yılında yaptırılan okulda günümüzde 10 derslik 290 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
   KUTLU YALVAÇ CAMİİ
 
 
 
 
HAYIRSEVER
Mustafa BÜYÜKMUTLU 
YAPILDIĞI YIL
2005
ADRES
Ilıca Mahallesi Adalar Sokak No: 7 Narlıdere
HAYIRSEVER VE CAMİ BİLGİLERİ
Mülkiyeti Camii Derneğine aittir. 2005 Yılında hayırsever Mustafa BÜYÜKKUTLU tarafından yaptırılmıştır ve aynı yıl hizmete açılmıştır. Camide İmam-hatip ve Müezzin olmak üzere iki görevli vardır. Cami müştemilatında bir Kuran Kursu ve Diyanet Gençlik Merkezi yer almaktadır.
 
 
 
NARLIDERE NEVVAR SALİH İŞGÖREN POLİS EĞİTİM VE REHABİLİTASYON MERKEZİ
 
 
 
 
HAYIRSEVER İzmir Güvenlik Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği ve SALİH İŞGÖREN   
YAPILDIĞI YIL 2007
ADRES Çatalkaya Mahallesi Tuna Caddesi No:80 Narlıdere 
HAKKINDAKİ BİLGİLER
2007 yılında İzmir Güvenlik Hizmetlerini Geliştirme ve Destekleme Derneği öncülüğünde olmak üzere İşadamı Salih İşgören Beyefendinin desteğiyle yaptırılan Narlıdere Nevvar Salih İşgören Polis Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi 2009 yılında Sosyal Tesis olarak faaliyete geçerek İzmir Polis Moral Eğitim Merkez Müdürlüğü bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. Tesisin 9616 m2 kullanım alanı olup 60 oda ve 112 yatak kapasitesine sahiptir.
 
 
 
 
CAHİDE AHMET DALYANOĞLU ANADOLU LİSESİ
 
 
 
 
HAYIRSEVER
Ahmet DALYANOĞLU
YAPILDIĞI YIL
2010-2011
ADRES
Narlı Mah. Metin Oktay Sk. N:17/1 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
Hayırseverimizin vasiyeti üzerine yapılan okula Cahide Ahmet Dalyanoğlu Anadolu Lisesi adı verilmiştir. 2010 - 2011 eğitim öğretim yılının ikinci yarısında,   Cahide -Ahmet Dalyanoğlu Anadolu Lisesi ismiyle 22 derslikli yeni binasına taşınmıştır. Günümüzde 20 derslik ve 546 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir.
 
 
 
 
İLHAN ONAT İLKOKULU
 
 
 
HAYIRSEVER
İlhan ONAT
YAPILDIĞI YIL
2011
ADRES
Narlı Mah. İsmet İnönü Cad. N:25 Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL HAKKINDA BİLGİLER
İlhan ONAT satranç sporunda Türkiye’nin ilk uluslar arası usta unvanına sahip oyuncudur. 3 kez dünya şampiyonu olup, pek çok kez milli oyuncu olarak ülkemizi temsil etmiştir. Eğitim ve sağlık hizmetlerine önemli katkıları bulunan İlhan ONAT’ın 2011 yılında yaptırdığı okul günümüzde 27 derslik 628 öğrenci ile eğitim-öğretime devam edilmektedir. Ayrıca hayırseverimizin eğitim ve sağlık alanında başka yardımları da bulunaktadır.
 
 
 
ARKAS NARLIDERE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ
 
 
 
 
 
HAYIRSEVER
LUCİEN ARKAS
BAĞIŞLANDIĞI YIL
2014
ADRES
Huzur Mah. Bahar Sk. No 3 / A Narlıdere
HAYIRSEVER VE OKUL BİLGİLERİ
ARKAS Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Lucien Arkas, 1945 yılında İzmir‘de doğmuştur. Babası Lucien Gabriel Arcas’dır. Fransız asıllı bir Türk vatandaşıdır. İzmir Saint Joseph Fransız Lisesi‘nden mezun oldu. Lucien Arkas, Arkas grup şirketleri Yönetim Kurulu Başkanlığı ve 2000 yılından bu yana da Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Deniz taşımacılığı ve lojistik sektöründe Türkiye’nin lider firmalarından biri oldu. Lucien Arkas, 1000’e yakın eserden oluşan Resim Koleksiyonunun sahibidir. Bu koleksiyonu sergilemek için İzmir’de Arkas Sanat Merkezi’ni kurdu. Ayrıca maket gemi koleksiyonu vardır. Buca Şirintepe’de inşaatı devam eden bir okul yapımı vardır.
 
 
 
 
 
             LİMANREİS CAMİİ
 
 
 
 
HAYIRSEVER
Mümün ÖZDEMİR 
BAĞIŞLANDIĞI YIL
2017
ADRES
Liman Reis Mahallesi İğdeli Sokak No:4 Narlıdere
HAYIRSEVER VE CAMİ HAKKINDA BİLGİLER
Mülkiyeti Türkiye Diyanet Vakfına aittir. Kentsel dönüşüm geçirerek 2017 yılında Hayırsever Mümün ÖZDEMİR tarafından yaptırılmıştır. Camide İmam-Hatip ve Müezzin olmak üzere iki görevli vardır. Cami müştemilatında bir Kuran Kursu, bayanlara ait namaz kılma yeri ve iki adet lojman bulunmaktadır.